عکس ویژه: فوتبال اردبیل بیش از نود سال قدمت دارد

عکس ویژه: فوتبال اردبیل بیش از نود سال قدمت دارد

مدیر موسسه مطالعات و تدوین تاریخ اردبیل که این عکس را برای انتشار به آرتا آنلاین داده، پیشینه فوتبال در اردبیل را قدیمی تر از شهر تبریز می‌داند.

آلوارس میزبان اسکی‌بازان مبتدی و حرفه‌ای
تئاتر اردبیل روی نوار موفقیت؛ پیش به سوی فجر
گزارش تصویری: فخرالزمان روی صحنه فدک

به گزارش آرتا آنلاین، روایت‌های متفاوتی در مورد خاستگاه فوتبال در ایران وجود دارد. مسجد سلیمان، آبادان، تبریز و حتی انزلی هر کدام به نوعی مدعی‌اند فوتبال در ایران نخستین بار آنجا پایه‌گذاری شده. این سند مکتوب در مورد پیشینه فوتبال اردبیل اما می‌تواند چالش جدیدی در مورد این ادعا باشد.

در سال ۱۳۰۵ به مناسبت ورود کلب‌علی خان فرمانده تیپ اردبیل به شهر، بازی فوتبالی بین کلوپ محلصین و سربازان نارین قلعه ترتیب داده شد. این عکس مربوط به آن بازی است و نکته این‌که به احتمال قوی فوتبال در اردبیل پیش از این سال نیز حداقل در میان این دانش آموزان و سربازان بازی می‌شده است.


محمود محمد هدایتی، محقق تاریخ اردبیل در این باره می‌گوید: «کلوپ فوتبال اردبیل از سال ۱۳۰۵بطور رسمی تشکیل شده اما فعالیت فوتبال اردبیل از سال ۱۳۰۰با هدایت و مربی‌گری مرحوم آیت اللهی شروع شده است». مدیر موسسه مطالعات و تدوین تاریخ اردبیل که این عکس را برای انتشار به آرتا آنلاین داده تصریح می‌کند: «این عکس به همراه چهار عکس دیگر توسط مرحوم چالیک گرفته شده و تنها سند مکتوب و مهر شده درباره پیشینه فوتبال اردبیل است».

هدایتی که کتاب تاریخ فوتبال اردبیل را در دست انتشار دارد، معتقد است با توجه به مراودات گسترده بین منطقه قفقاز و اردبیل، این ورزش با نام «بودبال» و به سبکی که به آن فوتبال شرقی اطلاق می شده، توسط نظامیان در اردبیل پایه گذاری شده است.

نظرات

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0