دایی، پسرِ نیکِ سبلان

دایی، پسرِ نیکِ سبلان

یادداشت حمید رستمی درباره شهریار فوتبال ایران

دایی اردوی خارجی سایپا را لغو کرد
دیدار دایی و رییس فیفا در دوبی
دیدار دو ستاره: چطور باید مهارت می‌کردیم علی دایی؟!

ویدیویی که همین چند روز پیش در مراسم افتتاح خانه های بازسازی شده #زلزله_سرپل_ذهاب از #علی_دایی بوسیله گوشی های هوشمند جماعت دست به دست می شد، عمق احساسات لطیف و شکننده مردی را به تصویر می‌کشید که یکی از رکوردداران فوتبال ملی دنیاست ولی بی سر و صدا در خدمت مردمانی آسیب دیده از قهر طبیعت است که در یک سال اخیر با انواع و اقسام ناملایمات دست و پنجه نرم کرده اند و حالا برای تشکر از مردی که می توانست مثل خیلی از آدم معروف های این جامعه نخبه کش، از دور دستی تکان بدهد و زیاد درگیر قضیه نشود و اتهامات ریز و درشت افراد بدخواه و بددل را هم به جان نخرد، چرا که نیک می داند وقتی زمین دهان باز کرده و بر احوال پلشت روزگار قهقهه سر داد، هر خانه یی می تواند ویران شود و زیر آوار برود، همان گونه که بم رفت. رودبار و منجیل رفت. در سال ۷۵ و آن زمستان سخت، روستاهای اطراف اردبیل رفت یا حتی همین چند سال پیش ورزقان رفت!

آن ویدیوی کوتاه و به شدت تاثیرگذار پشتوانه یک عمر نازک دلی را با خود دارد او شاید در آن لحظات به مادری می اندیشید که تا خود صبح، عکس طفل گمشده اش را به سینه چسبانده بود تا لالایی اش بگوید و وقتی که زمین داشت می لرزید، او در کنار تمام زخم‌های کهنه یی که دهان باز کرده اند تا او را ببلعند، فریادهایی را در گلو ریخته که در زندگی هزار و سیصد و نمی دانم چند ساله اش تجربه کرده و مجال نیافته چون اشکی روان بدرقه راه عزیز سفر کرده اش نماید!
آن صحنه‌های نمایشِ نابِ احساساتِ شهریار فوتبال ایران، در مقابل دیدگان مردم تنگدست که عمری دور از چشم مرکز نشین ها بوده اند و خیلی هایشان فرق فوتبال و والیبال را نمی دانند و خاطره چندانی از مشت های گره کرده و شادی های بعد از گل به شدت ساده و بدوی علی آقای دایی ندارند ولی می دانند که این مرد خوش تیپ و بلند بالا حتما آدم معروفی در دنیاست که علیرغم تمام زخم ها و بخیه هایی که در زمین فوتبال تحمل کرده، دلی چون دل پرندگان دارد که برای هر ناملایمت کوچک و ریز طبیعت سخت می لرزد!

پسر حاج ابوالفضل دایی که در محله “خیرال” اردبیل به دنیا آمده و در کودکی و نوجوانی با تمام سختی های ریز و درشت زندگی دست و پنجه نرم کرده تا شخصیت اش بصورت کامل پخته شود. کسی که در کنار تحصیل در یکی از معتبرترین دانشگاه های ایران، تبدیل به ورزشکاری درجه اول در سطح جهان شود ، رفته رفته سایر وجوه شخصیتی خویش را به نمایش می گذارد تا بتواند از زیر سایه سنگین علی داییِ فوتبالیست بیرون بیاید.
او هر چقدر که در تحصیل و ورزش موفق شده جایگاهی برای خویش دست و پا کند، در تجارت و تولید هم توانست سری میان سرها در بیاورد و زمانی که به آن میزان از تموّل رسید که بتواند دست گیر مستمندان باشد، دست رد بر سینه هیچ کس نزد که دست یاری به سویش دراز کرده باشد. پیشتازی در امور خیریه ، مدرسه سازی و دیگر کارهای حسنه که بیشترشان رسانه ای نمی شود تا رازی باشد بین شهریار و خدایش، شرایطی پیش آورده اند که دیگر کسی در ستاره بودنش شک نکند.
حالا دیگر خیلی ها حساب بازی‌های ملی‌ دایی را ندارند. شاید کسی جز سرمربی کره جنوبی طعم واقعی چهار گلی که از دایی خورد را در ذهن نداشته باشد. شاید خیلی از هواداران و شیفتگانِ دایی تعداد گلهای ملی اش را از خاطر برده باشند، ولی همگان در این فقره همداستان هستند که شبیه ترین فرد به آقا “تختی” همین شهریار خودمان است و بس!

کسی که به هرجا رسید به خاطر شایستگی خود و تربیت خانوادگی اش بود. کسی که بارها از سوی گروه‌های سیاسی برای نامزدی در انتخابات مختلف دعوت شد ولی هیچ کدام را اجابت نکرد تا از تیر غیب بازیهای سیاسی در امان بماند و خود را در معرض “زنده باد” ها و “مرده باد” ها قرار ندهد. حالا او مدتهاست به بازسازی شمایلی از خود دست زده که در حوزه ورزش تَرَک برداشته بود. حالا او فارغ از هیاهوی دنیای ورزش، برای خود صاحب چنان وزن شخصیتی شده که با یک اشاره اش میلیاردها تومان به حسابش واریز می شود تا به دست زلزله زدگان برساند. موقعیتی رشک برانگیز که به این سادگی ها به کف نمی آید و او امروز با استفاده از پتانسیل مالی و شخصیتی خویش کاری را پیش می‌برد که خیلی‌ها با هزاران خدم و حشم عاجز از آن هستند. او چنان با خلوص نیت پشت تریبون می‌رود و بغض می کند و نمی تواند جمله‌ اش را به آخر برساند که احیاناً اگر خود تختی هم زنده بود به افتخارش به پا می خاست و کف می زد!

منبع: هفت صبح

نظرات

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0