خالق ترانه آیریلیق درگذشت

خالق ترانه آیریلیق درگذشت

رجب ابراهیمی، شاعر اردبیلی و سراینده ترانه مشهور آیریلیق صبح شنبه در تهران درگذشت.

که آخری بود آخر شبان یلدا را
تزه‌میدان؛ روز از نو، روزی از نو
تهران، پارکینگ بزرگ

رجب ابراهیمی متولد آبان ماه ۱۳۱۴ در روستای کورعباسلوی نیر بود و فعالیت ادبی را به عنوان علاقه‌ای شخصی در کنار دیگر کارهایش پی گرفت. او در ابتدای جوانی برای کار به تهران رفت و در یک مغازه کفاشی مشغول به کار شد.

شعر، به‌ویژه شعر آذری علاقه‌ای بود که در جان ابراهیمی ریشه داشت. او «فرهاد» تخلص می‌کرد و شکوفایی‌اش در این حوزه با سرودن شعر «آیریلیق» به معنای جدایی اتفاق افتاد. او این شعر را ۶۲ سال پیش نوشت و اولین بار، با آهنگسازی علی سلیمی، آهنگساز فقید اردبیلی و با صدای وارتوش ماچکالیانس، همسر سلیمی، در رادیو تبریز ضبط شد.

آیریلیق با دستخط شاعر؛ تصویر از اینستاگرام رضا کاظمی

آیریلیق اما وقتی آوازه جهانی پیدا کرد که توسط رشید بهبوداف خوانده شد. اجرای رشید که یکی از مشهورترین اجراهای این ترانه است، آیریلیق را جهانی کرد و بعدها بسیاری از خوانندگان در ایران، جمهوری آذربایجان، ترکیه و … به اجرای آن پرداختند. از دیگر ترانه‌های مشهور رجب ابراهیمی می‌توان به «آغلاما» و «آچیل سحر» اشاره کرد.

ابراهیمی سال‌ها در اردبیل مشغول به کار بود و در اواخر زندگی با بیماری دست و پنجه نرم می‌کرد. بیماری او چهار سال پیش شدت گرفت و او پس از مدتی بستری شدن در بیمارستان امام اردبیل برای ادامه درمان به تهران منتقل شد و مدتی بعد، در صبح روز شنبه ۲۰ بهمن ۹۷ در تهران در گذشت.

ا

نظرات

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0