حذف رابط ناشنوایان از خبر شبکه سبلان

حذف رابط ناشنوایان از خبر شبکه سبلان

پنج هزار ناشنوای استان اردبیل ده روز است که سهمی از رسانه ملی ندارند

اردبیل میزبان جشنواره فیلم فجر
نامه سرگشاده در اعتراض به رد طرح ممنوعیت کودک همسری
آلوارس میزبان اسکی‌بازان مبتدی و حرفه‌ای

آرتا آنلاین؛ سینا مسیحا: بخش خبری ساعت ۱۹:۱۵ شبکه سبلان که از سال ۱۳۸۸ از رابط خبری برای ناشنوایان استفاده می‌کرد، اقدام به حذف این رابط کرده است. این در حالی است که چشم بیش از پنج هزار ناشنوای استان برای اطلاع از خبرهای استان به این بخش خبری دوخته شده بود.

تصمیم شبکه سبلان برای حذف این رابط، واکنش ناشنوایان استان را در پی داشته و چند تن از آنها در هفته گذشته با حضور در مرکز صداوسیمای اردبیل اعتراض خود را نسبت به این تصمیم خطاب به مدیر این مرکز ابراز کرده‌اند. پاسخ مدیران صداوسیما اما این بوده که فقط می‌توانند یک بار در هفته در روزهای جمعه از این رابط استفاده کنند.

شبکه سبلان دو بخش خبری اصلی دارد که خبر ساعت ۱۹:۱۵ به زبان فارسی و خبر ۲۳:۰۰ به زبان ترکی پخش می‌شود. زبان فارسی اشاره تنها زبان قابل فهم برای ناشنوایان ایران است و به همین دلیل از رابط خبری ناشنوایان در این بخش خبری استفاده می‌شد.

مدیر کل بهزیستی استان اردبیل هشتم مهر امسال در مراسم روز جهانی ناشنوایان گفته بود بیش از پنج هزار نفر ناشنوا در استان زندگی می‌‌کنند و بیش از ۱۵۰۰ نفر از آن‌ها تحت پوشش سازمان هستند.

اقدام عجیب صداوسیمای مرکز اردبیل که گفته می‌شود با توجیه تعداد اندک مخاطبان ناشنوای این رسانه انجام شده، در حالی است که رسانه‌های مهم جهان روز به روز اقبال بیشتری به ارائه تسهیلات ویژه برای مخاطبان کم‌توان و خاص نشان می‌دهند.

نادیده گرفتن مخاطبان ناشنوا از سوی شبکه سبلان از این لحاظ عجیب‌تر به نظر می‌رسد که این رسانه همچون شبکه‌های سراسری تلویزیون با بحران مخاطب هم روبروست و در رقابت سنگین رسانه‌ای با دیگر شبکه‌های تلویزیونی و اینترنتی، به ویژه شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان حرف چندانی برای گفتن ندارد.

با توجه به رویه دیگر شبکه‌های استانی به نظر می‌رسد تصمیم مدیران صداوسیمای اردبیل نه بخشنامه‌ای سراسری بلکه تنها یک تصمیم داخلی استو ناشنوایان اردبیلی امیدوارند تجدیدنظر در این تصمیم، تنها پل ارتباطی آن‌ها با خبرهای تلویزیون استان را دوباره برقرار کند.

نظرات

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0