بحران در جزیره‌ لاکچری

بحران در جزیره‌ لاکچری

جزیره زیبای مالدیو که یکی از مقاصد گران قیمت گردشگری در آسیا محسوب می‌شود دستخوش بحران سیاسی شده است.

عکس های منتحب ۲۰۱۸ از دید تایم
عیسی کلانتری: با صرفه‌جویی در مصرف آب، حق‌آبه محیط زیست خوزستان تامین می‌شود
اوج هیجان در لحظه غبله بر فوران چاه ۱۴۷

کمتر از یک هفته است که از بحران سیاسی مالدیو می گذرد، آخرین خبرها حاکی از آن است که ارتش هند به حالت آماده باش کامل درآمده است.

به گزارش آرتا آنلاین به نقل از ایرنا، دهلی همچنین روز گذشته از وضعیت ایجاد شده در مالدیو اعلام نگرانی کرد و برای شهروندان خود که قصد سفر به مالدیو دارند اخطار سفر صادر کرد و از شهروندان هندی که هم اکنون در مالدیو هستند اخطار داد تا از حضور در اجتماعات خودداری کنند.

این تصمیم به نیروهای امنیتی اختیار کامل می دهد که هر فرد یا گروه مظنونی را بازداشت کند.

منابع دولتی هند نیز در واکنش به تشدید بحران سیاسی در مالدیو اعلام کردند که نیروهای ارتش این کشور را در یک پایگاه نظامی در جنوب هند در حالت آماده باش قرار داده اند تا برای رویارویی با هرگونه بحران یا نیاز دولت مالدیو آمادگی داشته باشند.

این درحالی است که محمد نشید رئیس جمهوری اسبق و تبعید شده مالدیو خواهان مداخله دیپلماتیک و نظامی هند برای حل بحران سیاسی در این کشور شده است.

بحران در مالدیو زمانی شدت گرفت که عبدالله یمین رئیس جمهوری این کشور یک حالت اضطراری ۱۵ روزه در این کشور کوچک جزیره ای اعلام و دو قاضی ارشد دادگاه عالی این کشور را بازداشت کرد.

 

 

رئیس جمهوری مالدیو دادگاه عالی این کشور را به توطئه برای کنار گذاشتن وی از قدرت متهم کرده است.

احزاب سیاسی مالدیو رئیس جمهوری این کشور را متهم به فساد بی سابقه، ازجمله استفاده از دارایی ها و بودجه دولت به نفع خود، خانواده و همکاران سیاسی خود کرده اند.

پس از این بازداشت ها، دادگاه عالی مالدیو حکم خود مبنی بر آزادی زندانیان و رهبران سیاسی این کشور را به دلیل آنچه ‘ نگرانی های مطرح شده از سوی رئیس جمهوری، حکم صادر شده مبنی بر آزادی رهبران سیاسی لغو می شود.

به گفته منابع وابسته به دادگاه عالی مالدیو، عبدالله یمین رئیس جمهوری این کشور قصد دارد با اعلام حکومت نظامی، قضات دادگاه عالی از جمله عبدالله سعید قاضی ارشد مالدیو را بازداشت کند.

یک مقام ارشد در دادگاه عالی مالدیو با اعلام اینکه قضات دادگاه عالی از سوی دولت مورد تهدید قرار گرفته اند از جامعه جهانی از جمله هند خواست برای اجرایی شدن قانون در مالدیو موضع سختی در مقابل دولت بگیرند.

محمد آنیل دادستان کل مالدیو، دادگاه عالی این کشور را متهم به تلاش برای استیضاح و برکناری عبدالله یمین کرده و اعلام کرده که این کار غیر قانونی است و دولت مالدیو در مقابل این تصمیم داگاه عالی مقاومت خواهد کرد.

دادستان کل مالدیو گفت: برکناری رئیس جمهوری مالدیو، کشور را به سوی یک بحران ملی خواهد کشاند.

دادگاه عالی مالدیو اعلام کرده است که دولت این کشور به رهبری عبدالله یمین تاکنون جامعه جهانی را فریب داده است و تمام احکام صادر شده علیه رهبران احزاب مخالف بر پایه اهداف سیاسی دولت بوده است.

بحران سیاسی در مالدیو در حالی افزایش می یابد که روز گذشته رئیس جمهوری این کشور برای بار دوم در سه روز گذشته یک رئیس پلیس ملی این کشور را اخراج کرد.

ممون عبدل قیوم رئیس جمهوری اسبق مالدیو که به احزاب سیاسی مخالف پیوسته است نیز توسط دولت این کشور بازداشت شده است.

عبدالله یمین که از سال ۲۰۱۳ این کشور را با مشت آهنین اداره کرده است برای لغو حکم ۱۳ سال زندان علیه محمد نشید اولین رئیس جمهوری دموکراتیک مالدیو و سایر رهبران سیاسی از سوی احزاب مخالف، و جامعه بین الملل از جمله آمریکا و هند تحت فشار قرار گرفته است.

دادگاه عالی مالدیو هفته پیش نیز دولت مالدیو را ملزم به آزادی زندانیان سیاسی کرده بود اما عبدالله یمین تاکنون به این حکم دادگاه عالی عمل نکرده است.

حکم دادگاه عالی مالدیو مبنی بر آزادی زندانیان سیاسی، می تواند ‘ محمد نشید’ اولین رئیس جمهوری دموکراتیک این کشور که مجبور به استعفا شده است را قادر سازد تا بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری مالدیو شرکت کند.

نشید به اتهامات تروریستی به ۱۳ سال زندان در مالدیو محکوم شده است اما وی پس از خروج از این کشور به انگلیس پناهنده شد.

کشور مالدیو از سال ۲۰۱۲ پس از برکناری اجباری محمد نشید دچار بحران سیاسی شده است. جامعه جهانی از دولت مالدیو به شدت به دلیل محکوم کردن ‘نشید’ به اتهام شرکت در اقدامات تروریستی انتقاد کرده است.

مالدیو کشوری جزیره‌ای است که در در جنوب غربی هند، در اقیانوس هند واقع شده است. جمعیت این کشور که بهشت گردشگران نامیده می شود کمتر از ۵۰۰هزار نفر است.

مردم آن از قوم مالدیوی هستند که تبارشان به مردم سری‌لانکا و هند (آمیخته آریایی و دراویدی) می‌رسد و رگه‌هایی از اعراب نیز در میان آن‌ها وجود دارد.

دین رسمی این کشور اسلام است و پیروی از دیگر ادیان در ملأ عام ممنوع و قابل پیگرد قانونی است. مالدیو در سال ۱۹۶۵ از بریتانیا مستقل شد.

مالدیو هم از نظر جمعیت و هم مساحت کوچک‌ترین کشور قاره آسیا است. زمین‌های این کشور به‌طور میانگین ۱٫۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارند و بنابر این کم‌ارتفاع‌ترین کشور جهان به‌شمار می‌آید.

به دلیل نزدیکی نژادی و فرهنگی، هند به طور سنتی حامی بزرگ این کشور محسوب شده و نقش بسیار پررنگی در تحولات سیاسی آن دارد اما اخیرا چین نیز در راستای بسط قدرت خود در منطقه اقیانوس هند به این کشور علاقمند شده است. این امر باعث شده است که هند ، تحولات سیاسی و اقتصادی مالدیو را با دقت بیشتری زیر نظر بگیرد وحتی رهبران این کشور مانند نخست وزیر نارندرا مودی و وزیر خارجه سوشما سواراج نیز نسبت به تضعیف قدرت هند در این جزیره کوچک هشدار داده اند.

نظرات

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0