اینستاگرام زیر تیغ فیلتر

در روزهای اخیر انتشار یک خبر، دوباره اینستاگرام و فیلتر را در رده کلمات پربازدید موتورهای جستجوگر قرار داده است. آیا اینبار این شبکه اجتماعی فیلتر خواهد شد؟

غذاهای سنتی استان اردبیل
تحویل پنجاه خانه به زلزله‌زدگان کرمانشاه با حضور علی دایی
مرگ یخ‌فروش میدان فلسطین

به گزارش آرتا آنلاین جواد جاوید نیا، معاون فضای مجازی کل کشور در گفت‌وگویی تلوزیونی در خصوص خبر صدور حکم فیلتر شبکه اجتماعی اینستاگرام گفت: این خبر به این‌ صورت نبوده  که جدیدا اتفاق افتاده است بلکه از گذشته این امر اتفاق افتاده و دستور فیلترینگ اینستاگرام در مقطعی صادر شده بود. ما منتظریم اتخاذ تصمیم جمعی صورت پذیرد و سریع‌تر اینستاگرام که متاسفانه بسیار محتوای خلاف قانون و خلاف اخلاق کشور دارد، تعیین تکلیف شود.

جاویدنیا در خصوص تلاش هایی که قبلا برای فیلتریگ اینستاگرام صورت گرفته یادآور شد: دولت پیشنهادی داده بود مبنی‌بر این‌که ما می‌توانیم با فیلترینگ هوشمند مانع از محتوای مجرمانه و غیراخلاقی شویم. ولی متاسفانه به‌دلیل اینکه اینستاگرام ارتباطات خود را رمزگذاری کرد و مانع از این امر شد، تمام هزینه‌هایی که صرف شده بود به هدر رفت و محتوای غیراخلاقی و خلاف قانون هم در اینستاگرام ادامه یافت.

در همین زمینه، امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات نیز اعلام کرد موضوع فیلترینگ اینستاگرام به تصویب مراجعه ذی‌ربط نرسیده است؛ اما عده‌ای به‌شدت دنبال فیلترکردن این شبکه‌ی اجتماعی هستند.

در ادامه واکنش ها به خبر احتمال فیلترینگ اینستاگرام، علی ربیعی، فعال سیاسی و وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: «فیلترکردن اینستاگرام، تلگرام و فضای اجتماعی مصداق شخصی است که ازسر بی دردی سوزن به خود می زد وفریاد می کشید. دردوران تحریم باید درکنارمردم بود تازندگی برآنها آسان تر شود. اینقدر زندگی مردم را دستکاری نکنیم. بستن هیچ گاه راه حل نبوده است.»

بحث بین موافقان و مخالفان فیلتر اینستاگرام همچنان ادامه دارد اما باید دید سیاستگذاران چه تصمیمی در این خصوص خواهند گرفت.

نظرات

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0