آخر هفته زمستانی اردبیل؛ تندباد می‌رود، برف می‌آید

آخر هفته زمستانی اردبیل؛ تندباد می‌رود، برف می‌آید

تندباد ۱۰۰ کیلومتری از صبح پنج‌شنبه جای خود را به برف و باران می‌دهد. شمال استان را باران و جنوب استان را برف فرا می‌گیرد و شنبه دمای هوا تا ۱۵ درجه کاهش می‌یابد.

شاهنامه پژوه مشگین شهری در فرهنگستان زبان و ادب فارسی
عکس ویژه: فوتبال اردبیل بیش از نود سال قدمت دارد
اجرای طرح بوم‌گردی در غارهای تاریخی کنزق سرعین

به گزارش آرتا آنلاین به نقل از تسنیم، با توجه به پیش‌بینی کاهش محسوس دما و بارش قابل ملاحظه برف و کولاک و کاهش دید در سطح استان، سومین جلسه کارگروه بلایای جوی و طوفان استان در قالب دومین جلسه اضطراری هواراه با حضور اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان اردبیل صبح چهارشنبه در اداره کل هواشناسی برگزار شد.

علی دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل در این جلسه با تشریح زمان بارش برف در سطح استان بیان کرد: بارش باران از قبل از ظهر روز فردا در بیشتر مناطق استان آغاز و تا ظهر در مناطق مرکزی و جنوبی تبدیل به برف خواهد شد و تندبادی با سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در استان اردبیل رخ می‌دهد.

رئیس کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردبیل تصریح کرد: بارش برف و باران همراه با کاهش دما تا بعد از ظهر روز جمعه تداوم داشته و کاهش دمای هوا بین ۱۰ تا ۱۵ درجه سلسیوس به ویژه در روز شنبه هفته آینده رخ خواهد داد که حجم بارندگی‌ها برای مناطق شمالی بین ۵ تا ۸ میلیمتر باران و برای مناطق مرکزی و جنوبی استان بین ۸ تا ۱۵ سانتیمتر برف پیش‌بینی می‌شود.

وی با تاکید بر اطلاع رسانی از وضعیت جوی برای آمادگی لازم در نحوه خدمت‌رسانی گفت: انتظار می‌رود در این مدت رانندگان در کنار اجتناب از تردد در جاده‌های کوهستانی استان به ویژه در گردنه الماس، نسبت به تجهیز خودروها شامل همراه داشتن زنجیرچرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات شامل برف پاک کن، ضدیخ رادیاتور و امکانات تکمیلی مانند تجهیز چراغ‌های مه‌شکن اقدام کنند. 

آمادگی دستگاه‌های خدمات‌رسان برای مواجهه با بحران

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل نیز در این جلسه با اشاره به توصیه شرکت آب و فاضلاب استان برای آمادگی عمومی در راستای حفاظت در بخش پیشگیری از یخ‌زدگی لوله‌های آب و مخازن آب در معرض هوا گفت: باید تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارت در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و سایر واحدهای حساس به سرما انجام و بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه عمومی و ماشین‌آلات کشاورزی برای جلوگیری از خسارت یخبندان مد نظر قرار گیرد.

وی تصریح کرد: برای پیشگیری از اتلاف گرما در ساختمان‌های مسکونی و اداری و مدیریت توزیـــع حامل‌های انرژی به ویژه صرفه‌جویی در مصرف گاز شهری به دلیل افت فشار گاز انتظار می‌رود هم‌استانی‌ها به این مهم توجه داشته باشند.

نمک‌پاشی خیابان‌های اردبیل

آماده‌باش ۱۲۰ اکیپ راهداری

کارشناس راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل نیز در این جلسه از آماده‌باش ۱۲۰ اکیپ راهداری، ۲۵۰ ماشین‌ برف‌روبی و نمک‌پاشی و آمادگی ۴۵۸ راهدار در ۱۲ راهدارخانه ثابت و سیار برای ارائه خدمات به مسافران و رانندگان خبر داد.

نظرات

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0